Příloha:
kancajuda.jpg [ 76.37 KiB | Zobrazeno 16224 krát ]
1) CITOLA- také cetula, citole, sítoles, a pod., se objevuje jako primární nástroj nástroj žongléra a trubadura ve 12. stol. Velmi oblíbena je ve 13.a 14.století ve dvorních kapelách a v doprovodu šlechticů. Pomalu mizí v 15. století, jejím nástupcem se stává cistra. Dle dochovaných popisů i vyobrazení se jedná o čtyřstrunný nástroj s plochým tělem ve tvaru listu cesmíny. Nejčastěji vydlabaným, spolu s krkem, z jednoho kusu dřeva. Střevové struny mohly být pro silnější zvuk i zdvojeny, od 15. stol. Jsou písemně doloženy i struny kovové. Pražce na hmatníku jsou zpočátku dřevěné, či opatřené strunnými převazy, později vloženy kovové pásky.
Doložené záznamy: - Daurel et Beton (12. stol) má hrdinu, hrajícího na citole, harfu, zpívá písně a skládá.
- Erec et Enide ( Chrétien de Troyes v 1164) podobný hrdina.
- Guiraut de Calanson ve své práci z r. 1210 s názvem "Conseils aux Jongler" napsal, že Jongler musí umět hrát na dechové nástroje, citole, symfonie, mandore, manichord,harfa, gigue a 10-strunný žaltář.
- Fulke Fitzwarine. Role de la Taille, seznam obchodníků v Paříži od 1292, uvádí čtyři citoleeurs.
- Giles li Muisis r. 1300 uvádí stížnosti na pařížské studenty veselící se s citoles.
- Citoler na dvoře Alfonsa Wise (1252-1284), s názvem Lourenco (Portugal) zapojen do soudního případu, kdy rytíř, nespokojen s hudbou, rozbil jeho citole o hlavu.
- Janyn Citoler - kterému byla vyplacena odměna za hraní na slavnosti Westminster 1305
- Ivo Vala na citole hrál v letech 1312-1334
- William Sitolir v roce 1332;
- Robertus le Cetoler v roce 1339,
- John Sitoler v roce 1412
Malá – portugalská citola - vyrobena jako hrající replika středověkého nástroje, podle předlohy z Cancioneiro da Ajuda. Materiál rezonanční smrk, ořech, švestka, eben. Struny původně zamýšlené - střevové, tradičně ručně vyráběné v ladění D – G – d - g nakonec nahradil nylon v tomtéž ladění. Dnes máte možnost tuto citolu slyšet a vidět u skupiny Dei Gratia.
Příloha:
DSC_0981a.jpg [ 74.28 KiB | Zobrazeno 16224 krát ]
Citola Bohemica – volněji pojatá replika středověkého nástroje, dlabaný monoxyl podle předlohy z Cancioneiro da Ajuda. Materiál : rezonanční smrk, ořech, švestka, eben. Struny kovové, v ladění D – G – d - gg. Dnes máte možnost tuto citolu slyšet a vidět u nás, při našich radostných úletech. . . . a pár fotek z výroby.