KOCOUR píše:
Jinak se dá jakejkoliv materiál použít na vnitřní vrstvy prošívanic nebo vycpávku vycpávanic ne?
Ne,nedá. Vše záleží nejvíce na osobní přístupu k dané věci. Uvedu dva příklady.
Vycpávanice: Je to primární zbroj: Chceš-li to dělat zodpovědně,tak dáš např. na vrch a vnitřek třeba 2 - 3 vrstvy lnu (gramáž si zvolíš a vazba by měla být raději plátnová) a do tunýlků dáš vypranou,vyčesanou ovčí vlnu a ručně šiješ. Někdo jiný to ušije strojově a dá tam např. vatelin,ale jinak je to schované ve lnu. A tak vznikají různé kombinace z různých materiálů a prac.postupů(bavlna,barchet,dyftýn,různé střiže,filcy atd.).
Prošívanice: Může být primární zbroj nebo podzbrojová a dle toho je třeba postupovat. Pracovní postup je jako u výše zmíněné vycpávanice. ALE! Je třeba si uvědomit,že pokud mám uvnitř 15 vrstev lněného plátna nebo 2 vrstvy vojenské deky,tak se dopouštím zásadního rozdílu.
add.1. přenos energie (např. kopí) na cm2 a na tělo je jiný u rostliné ochrany než u živočišné. U jedné varianty to zabolí,ale celková energie se plošně roznese. U druhé varianty to zabolí taky,ale energie se více soustředí do jednoho místa. Hádej co je lepší a správné. Vzhledové to nepoznáš,ale na omak jsou prošívanice jiné.
add.2. v prošívanici kde jsou vlněné deky brzo chcípneš vedrem (platí i v zimě). Není tak větratelná a hůře se suší. U variant,kde je uvnitř bavlna snad není ani třeba mluvit
.
Rozhodně bych tady nemluvil ani o KM. Tento terminus technicus je mě cizí a pouze je to něco,co tě někam kastuje. Hranice to vymezené nemá,takže si to stejně každý vysvětlí po svém a jak bude potřebovat.