Chrota, Rebec, Rybebky, … - Konstrukce a využití různých druhů nástrojů jsou si natolik blízko, že se vzájemně prolínaly a můžou nést různé krajové názvy - jména, jako i způsob hry a použití. V ranném středověku se nedělily na drnkací a smyčcové. Velmi často se používaly ke hře oběma způsoby. Například tvary nástrojů - Lyra - Chrotta - Rebec - Citola můžou být natolik podobné, že bývá občas velmi těžké přesné určení použití a názvu. Použití smyčce u strunných nástrojů se údajně poprvé objevilo v 9.stol. ve střední Asii a postupně se rozšířilo až do západní Evropy (10. – 12. stol.) Nechci nic definovat, snažím se jen o rekonstrukci některých jejich zástupců.
Příloha:
Britannica_Crowd_Welsh_Crwth.png [ 10.72 KiB | Zobrazeno 1750 krát ]
Chrota - Strunný nástroj, nejdříve drnkací, později smyčcový, původně s tělem tvořícím uzavřený rám bez hmatníku (podobnost s lyrou), později přidán hmatník s krkem, nakonec vymizel rám a zůstal jen středový díl hlavy, krku a těla nástroje, připomínající známé pošetky. Dole rekonstrukce poslední varianty.
Příloha:
chttw.jpg [ 96 KiB | Zobrazeno 1750 krát ]
Rebec - Rybebky - nástroj velmi podobný předchozímu,tělo nástroje má hruškovitý tvar, je vyřezáno - vydlabáno z jednoho kusu dřeva, počet strun kolísá od tří do pěti. Tento nástroj se zřejmě používal převážně ke hře smyčcové. Předloha a výroba našeho nástroje:
Příloha:
dh.jpg [ 78.82 KiB | Zobrazeno 1750 krát ]
Materiál : korpus - třešeň proložená bukem, rezonanční deska - smrk, hmatník a kobylka - švestka. Struny kovové repliky barokních strun v ladění D-G-d