Přemyslova rota - Lapkové a zemští škůdci 1381-1424

Právě je pon 13. kvě 2024 17:54:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Bohuš ze Starče a Holoubka
PříspěvekNapsal: stř 27. črc 2011 12:51:25 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
Jak již mnozí víte, jsem věrným družiníkem v životě i v boji mého urozenějšího a na poli politickém i viditelnějšího pana Smila z Heraltic. Protože však záznamy v púhoných knihách nehovoří zrovna v můj prospěch rozhodl jsem se, že pokud budu mít za zády mocnějšího souseda, tak si na mne nebude moc lidí otvírat papulu.
O mojí obživu se sice stará zhruba 15 vesnic, jenže neustálé spory ždímají můj měšec natolik, že jsem si musel vzít jako vedlejšák "ochranu" obchodníků a poutníků kráčejících po cestách mého panství. Ušlechtilý úkol, že??? To, že od nich občas obdržím menší odměnu za poskytnutou ochranu a zbrojný doprovod mi lichotí, avšak prosté poděkování a modlitba za moje zdraví v nějakém blízkém kostelíku by mi jistě stačila.
Válečné řemeslo mě tedy zaměstnává poměrně často a abych byl v našem okolí takzvaně konkurenceschopný(toto slovíčko mě naučil jeden z mých družiníků, kterého vydržuji na studiech až na daleké univerzitě Sorbonne), musí být tedy funkčně na vyšší úrovni, než by se hodilo. Avšak nemám potřebu toliko jej zdobit, vždyť jakožto dobrý křesťan nemám potřebu chlubit se jako kohout, či snad páv dokonce. Navíc v lese se přemíra barev a lesklé cetky snadno stanou terčem zbloudilé šipky nebo hrotu kopí od mých závistivých sousedů.
Jelikož se však musím nezřídka účastnit smírčích stání, musel jsem si nechat vyhotovit oděv, ve kterén budu svůj stav dobře reprezentovat. Nejlépe se však cítím v haleně sluníc se na ochoze mého hrádku Holoubek v temných hvozdech na svém panství.
Jádro družiny tvoří tři nejvěrnější druhové, kteří se mnou již hodně půtek prošli a na hodně dalších se těší.


Přílohy:
zbroj.jpg
zbroj.jpg [ 109.37 KiB | Zobrazeno 3987 krát ]
civil.jpg
civil.jpg [ 141.78 KiB | Zobrazeno 3987 krát ]

_________________
Aliqui est esse malum
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bohuš ze Starče a Holoubka
PříspěvekNapsal: stř 27. črc 2011 21:41:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:20:17
Příspěvky: 420
Pěkný příběch jen mě překvapuje, že když Smil lapkaří tak ses i tak k němu dal. To je ale mezi váma. Aspoň se můžete domlouvat na fingovaném přepadu, kdy ty budeš dělat ozbrojenou stráž.

Jinak ke kostýmu
Oděv
K té pěkné dýce se moc ty obyčejné tašvice nehodí. Chtělo by to zdobnější a mám dotaz. Odkud jsou tvé tašvice doložené.
Taky by byl lepší nějaký zdobený pás.
Bylo by dobrý kdyby jsi sem dal fotku celého oděvu, aby jsme měli větší přehled.

Zbroj
Zatim nevidim co bych vitknul možná jen ozdobit pochvu žlutým kovem.

_________________
Lepší vládnout v pekle, než sloužit v nebi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bohuš ze Starče a Holoubka
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc 2011 7:49:39 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. zář 2010 14:58:16
Příspěvky: 140
Truksa píše:
Pěkný příběch jen mě překvapuje, že když Smil lapkaří tak ses i tak k němu dal.

To není nic zvláštního. V první dekádě patnáctého století, byli všichni šlechtici z okolí poháněni za lapkovství. Doba si to žádala.

_________________
Jsem jen prostý vladyka... Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bohuš ze Starče a Holoubka
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc 2011 11:50:56 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. zář 2010 12:21:42
Příspěvky: 446
Jaký lapkovství? Normální vybírání mítnýho a daní ne? :twisted:

_________________
Mou zbrojí je pohrdání, mým štítem je odpor, mou zbraní je nenávist. Ve jménu Císaře, pobijme je všechny!!!
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bohuš ze Starče a Holoubka
PříspěvekNapsal: pát 29. črc 2011 10:52:34 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
Použiju slova pana Smila: "Nepoužívejte v mé přítomnosti slovo lapka, neboť mě to uráží!!!" :D

_________________
Aliqui est esse malum


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bohuš ze Starče a Holoubka
PříspěvekNapsal: pát 29. črc 2011 21:04:37 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
Opask už dozdobuji bezanty, mělo by to snad stačit. Co se týče tašvic, tak abych pravdu řekl, tak obrázek ti neukážu, vycházím z toho, že prostě byly různé tvary a materiály na jejich výrobu. Proto mám jednu koženou(i když pravda s vnějším švem) a jednu látkovou, ze stejného materiálu jako potah na pochvě k dýce.
Co se týče dozdobení pochvy žlutým kovem, tak si nemyslím, že k mé postavě je důležité mít tak zdobenou pochvu. Protože se pohybuju většinu času v lese, tak nemůžu riskova ztrátu nějákého kování z pochvy, které bude z drahého kovu. Jde o čistě praktickou záležitost. A opět zde budu apelovat na mojí nechuť vzbuzovat mnoho pozornosti.
To, že z archeologického výzkumu na hradě Holoubek je(podle slov prof. R. Fišera) jsou známy nálezy velmi bohatě zdobeného nádobí je věc jiná, to mám doma a tam si moc lidí nepouštím.

_________________
Aliqui est esse malum


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bohuš ze Starče a Holoubka
PříspěvekNapsal: sob 30. črc 2011 14:41:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:20:17
Příspěvky: 420
Ono se může vycházet, že byli různých tvarů a různých materálů, ale jde o to že každý tvar a materiál musí být taky doložené, a zrovna se mi nezdá (včeně vnějších švů) šněrování na tvé tašvici. Znám jen tašvice typicky na spony.(jestli jsou důkazy na další jiné rád se poučim, ale těchto je nejvíc). Doporučoval bych ti, aby sis pořídil tašvici s vnitřním švem a sponou něco na typ jako mám já, ale zdobenou a s tvojí dýkou, aby to k sobě ladilo.

_________________
Lepší vládnout v pekle, než sloužit v nebi.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz