Přemyslova rota - Lapkové a zemští škůdci 1381-1424

Právě je ned 12. kvě 2024 14:36:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 27. črc 2011 8:45:00 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. zář 2010 14:58:16
Příspěvky: 140
Smil z Heraltic,
drobný moravský šlechtic, který vlastní cca 20 vesnic. Na své živobití si vydělává, kromně skromného příjmu z výnosů i vojenskou službou a lapkovstvím.
Na fotkách v bojovém vybavení (zde si budu pořizovat přední plát a nohy), ve slavnostním oděvu a v civilním oděvu.


Přílohy:
smil.JPG
smil.JPG [ 154.75 KiB | Zobrazeno 16283 krát ]

_________________
Jsem jen prostý vladyka... Obrázek
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27. črc 2011 12:07:01 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:07:46
Příspěvky: 557
Máš pěkný kostým, hlavně se mi líbí to podšívání slavnostního oděvu.
Podle mého názoru bys mohl ještě přidat k oděvu nějakou zdobnější tašvici.
Vzhledem k tomu, že jsi drobný šlechtic, tak myslím, že přední plát by sis ani nemusel pořizovat. Třeba taková zdobená vrchní prošívanice přez kroužkovku by nebyla marná ;)

Obrázek z bible Václava IV.


Přílohy:
PTDC0057.JPG
PTDC0057.JPG [ 35.11 KiB | Zobrazeno 16275 krát ]

_________________
Úsloví starých mistrů:
"Pravý šermíř nekryje - když soupeř seká, tak rovněž seká, když dělá krok, tak také dělá krok, když bodá, tak rovněž bodá."
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27. črc 2011 12:31:53 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. črc 2011 16:27:45
Příspěvky: 84
Pěkné Pane, plát si pořiď, přeci jen si přivyděláváš vojenskou službou v cizím žoldu a chceš přežít.
A taky aby přeci okolní sousedi viděli! :P


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27. črc 2011 20:23:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:20:17
Příspěvky: 420
Oděv slavností a civilní je dobrej tak na měšťana. Když už vlastníš okolo 20 vesnic, tak by tvůj civilní oděv měl být bohatší. Tim myslim vypasovat nohavice a svchnici, taky nějaké to vyšívání a lemování to vše k oděvu civilnímu. U slavnostního bych to viděl už na (když si občas lapkaříš) nějaký brokát a modní kabátec s vycpaným hrudníkem. Také boty nějaké módní a hlavně potřebuješ zdobnější pás včetně ozdobené tašvice s varlatovou dýkou nebo nejlíp pás rytířský tento současný opravdu nestačí.

U zbroje s kyrysem a nohama s tebou souhlasim, ale chtělo by to po koupi kyrysu vypasovat svrchnici. Trochu si nazdob pochvu na meč mozazí a taky by nebylo od věci si upravit batwat,aby ti nepřečuhoval přes ústa a okraje závěsu sešít s okrajem batvatu.

_________________
Lepší vládnout v pekle, než sloužit v nebi.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 27. črc 2011 21:15:06 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. zář 2010 16:35:48
Příspěvky: 281
Nevim jestli do toho mužu mluvit i já, jakož to vicemeně iluminaci neznali...ale už mi dlouho leži v žaludku ten tvuj šedozelenej kostym s knofličkama...
protože kdyz se vedle sebe postavíme, tak by melo byt vidět že ty jsi "drobný moravský šlechtic" a já ještě pořad jen nejnižší neurozenej co v družině máš, a nejsem si jistej jestli to poznat je...(to řeknou jiní)
Tuniku i nohavice bych řekl že mam mnohem vypasovanejši než ty, tašvici máme na 20m téměr stejnou a zelenej pasek kterej má cela Koťákova skupina, jakož to uplatek za službu, ano máš jiný nakoncí a přezku ale to na 3m bez přilišnýho studovaní taky poznat nebude
coif máme oba a ten chaperon ještě pořad není chaperon

kyrys a nohy víš že jsem pro...ale nohy by měly být dřív jak ruce, jsi přeci jezdec i když "sesedlej" ještě bych se nebal nejakýho hledí....
add: dyka si myslim, že by byla mnohem lepsí jak nuž, přeci jen by jsi na ni měl, tak proč se nechlubit....

jestli je můj názor spatnej, nesedi, nebo jen nemam právo do toho kecat tak to napište hned...!!

zdar


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc 2011 7:00:47 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. zář 2010 12:21:42
Příspěvky: 446
Souhlas s Truksou i Pytlíkem. Pán se musí naprvní pohled jasně a nezpochybnitelně lišit od kmána tak aby to poznal i uplnej laik.

_________________
Mou zbrojí je pohrdání, mým štítem je odpor, mou zbraní je nenávist. Ve jménu Císaře, pobijme je všechny!!!
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc 2011 15:53:54 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. zář 2010 14:58:16
Příspěvky: 140
Truksa píše:
U slavnostního bych to viděl už na (když si občas lapkaříš) nějaký brokát a modní kabátec s vycpaným hrudníkem.


Můžeš mi sem, prosím hodit nějakou iluminaci na mou postavu, která by zapadla časově a majetkově?

_________________
Jsem jen prostý vladyka... Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc 2011 19:38:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:20:17
Příspěvky: 420
Jako slavností oděv pro tvou postavu si přectavuji např tyto.


Přílohy:
1 (41).JPG
1 (41).JPG [ 104.07 KiB | Zobrazeno 16189 krát ]
1387 ; Wien ; Osterreich_8.JPG
1387 ; Wien ; Osterreich_8.JPG [ 79.22 KiB | Zobrazeno 16198 krát ]

_________________
Lepší vládnout v pekle, než sloužit v nebi.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc 2011 19:56:40 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. zář 2010 12:33:09
Příspěvky: 621
:o Takové návrhy, není to troufalost? Přeci jen je to náš král. :lol:

_________________
Jsem Přemysl


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 28. črc 2011 20:04:41 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. črc 2011 16:27:45
Příspěvky: 84
Ono přálelé nemylme se moc. On Pán se od kmána mnohdy lišil jen lepší látkou(a nemusí to být ,,drahá'' látka, může být třeba jen jemnější, kvalitněji dělaná) a umněji ušitým oděvem. Nemusel být ani nijak přezdoben. Zvlášť pokud nebyl opravdu movitý.
Je pravda, že lecos si patrně mohl nakrást jak tu bylo naznačeno, ale neberme jako dogma, že každý zeman byl bohatý a každý nutně nosil honosák jako král.


Takový Pancíř ze Smojna například podle pověsti chodil oděn neustále v bojovém a dostal tudíž přezdívku ,,Pancíř''


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29. črc 2011 7:56:58 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. zář 2010 14:58:16
Příspěvky: 140
Truksa píše:
Jako slavností oděv pro tvou postavu si přectavuji např tyto.


Věřím a doufám, že tvůj návrh iluminace byla legrace!

Děkuji páni za zhodnocení, v něčem s vámi souhlasím ale v něčem taky ne.

Truksa píše:
Oděv slavností a civilní je dobrej tak na měšťana. Když už vlastníš okolo 20 vesnic, tak by tvůj civilní oděv měl být bohatší.

Nejprve bych poděkoval za přirovnání k měšťanovi. Ale dovol abych ti řekl že v dalším tvrzení už se velmi mýlíš. Ekonomická situace mě jměním staví na úrověň středně movitého měšťana, což v první pol.15 stol. bylo velkým jádrem sporů a půtek zejména u nás v oblasti Jihlavy (např. LP 1402 - útok šlechty na Jihlavu). Vice o měšťanech a jejich hospodářství v:(Středověké město v Čechách a na Moravě / František Hoffmann. -- Vyd. 1., (Celkově 2., rozš. a upr.). -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2009. -- 712 s. : il., mapy, faksim. ; 21 cm. -- (Česká historie ; sv. 20) ISBN 978-80-7106-543-2 (váz.) : Kč 499,00) - což mimochodem pánové je skvělá kniha, která rozhodně stojí za pořízení!!!!!!!
Takže plně souhlasím s Mahyho názorem.
A právě proto mám zvolený střihy a látky právě z toho z čeho mám. Oba dva kabatce (honosný, civilní) jsou střiženy dle Medieval Tailors Assistant (mohu poslat, ale je myslím volně stažení na ulož.to)

Odmítám vypasováné či vycpáváné kabátce. Mezi nobilitu se nedostanu už z prostého důvodu že jsem zapsán v smolných kniháh a tudíž ke dvoru ani nepáchnu a Jihlavě a Jemnici se obloukem vyhýbám. Vypasované kabátce jsem neviděl nikde než u nobility (což nejsem) Každopádně když mě přesvědčíš o opaku rád změním názor. což ještě neznamená že se touto modou budu striktně řídit.

Zdobnější pás než mám nyní, už asi neseženu leda že bych objdenal novinky z Ukrajiny - veškeré repliky dodává Kvasnička a jsou doloženy.
boty modní - souhlasím, chci už jen z pohodlnosti při nazouvaní a vyzouvání. :-) - mám vyhlídnuté
Tašvici - vlastním dosti honosnou a doloženou
varlatovou dýku - nemám, nicméně mam jinou, a myslím, že neexistuje pouze varlatová...

Pytlík píše:
...ale už mi dlouho leži v žaludku ten tvuj šedozelenej kostym s knofličkama...
protože kdyz se vedle sebe postavíme, tak by melo byt vidět že ty jsi "drobný moravský šlechtic" a já ještě pořad jen nejnižší neurozenej co v družině máš, a nejsem si jistej jestli to poznat je...

Jsem rád, že si uvědomuješ své postavení, a věř mi že to poznat je.
Ty máš svchní surcotes zatímco já mám doublets.
Ty máš tuniku z prostého lnu zatímco já z barevného a s vyšíváním
Já mám zdobenej pásek zatímco ty prostý
Já mám miparti zatímco ty máš jednobarevný nohavice
Ty máš prostou kapuci, ja honosnou s našitými perlami
Coif mame stejnej ale to bruchy taky :-) Coif nikdy ani jinej nebude
Pytlík píše:
ten chaperon ještě pořad není chaperon
Já teda nevím, kde ty bereš střihy na chaperon, ale tenhle mám taky doloženej. A to že dle tvého názoru nemám vycpanej prstenec kolem hlavy molitanem nebo jiným svinstvem (jak je to u mnohých), ale jen stočenej, mám samozřejmě podložený iluminačně - rád přepošlu.

Veřím, že jsou to dostatečné indicie pro poznání rozdílu mezi urozencem a neurozeným ... aspoň pro člověka, kterej se tomu trochu věnuje.


co se týče zbroje jestli dřív ruce nebo nohy vycházím z logické úvahy co potřebuji v bitvě víc chranit a proto je tato polemika bezpředmětná.

Jinak to prosím neberte tak že bych nebyl vděčný za vaše připomínky , naopak jsem rád že v mnohém se shodnem. A věřte, že na své postavě hodlám stále pracovat. Také doufám že si mnozí co tak neučinili vezmete příklad a svou kůži dáte také na trh založením svého vlákna.

_________________
Jsem jen prostý vladyka... Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29. črc 2011 12:13:45 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
Smil z Heraltic píše:
Také doufám že si mnozí co tak neučinili vezmete příklad a svou kůži dáte také na trh založením svého vlákna.



Mám stejný názor... už aby to bylo :-)

_________________
Aliqui est esse malum


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29. črc 2011 15:28:47 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. zář 2010 16:35:48
Příspěvky: 281
dobře, hádat se nebudu, doufám že jsem nikoho mým příspěvkem nenasral....ale jestě by mě taky zajimalo, co na to ostatní....??

Já teda nevím, kde ty bereš střihy na chaperon, ale tenhle mám taky doloženej. A to že dle tvého názoru nemám vycpanej prstenec kolem hlavy molitanem nebo jiným svinstvem (jak je to u mnohých), ale jen stočenej, mám samozřejmě podložený iluminačně - rád přepošlu.

ano, prosil bych....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29. črc 2011 15:43:44 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:07:46
Příspěvky: 557
Chaperon má více střihů, zejména podle toho, jak se vyvíjel. Jak jistě všichni víme, tak vznikl z kápě a když se vyvinul samostatný střih tak nejdřív byl takto stočený (jako stočený okraj kápě). Ten, který popisuješ je dle mé záležitost hlubšího 15. století.
Právě v naší době vzniká samostatný střih chaperonu, takže ten, co má pan Smil plně odpovídá naší době.

_________________
Úsloví starých mistrů:
"Pravý šermíř nekryje - když soupeř seká, tak rovněž seká, když dělá krok, tak také dělá krok, když bodá, tak rovněž bodá."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29. črc 2011 16:44:18 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:07:46
Příspěvky: 557
Ještě nějaké iluminace.
Jsou z Krumlovského sborníku a Knihy o lovuu...


Přílohy:
34.jpg
34.jpg [ 16.16 KiB | Zobrazeno 16144 krát ]
i5_0026.jpg
i5_0026.jpg [ 9.78 KiB | Zobrazeno 16144 krát ]

_________________
Úsloví starých mistrů:
"Pravý šermíř nekryje - když soupeř seká, tak rovněž seká, když dělá krok, tak také dělá krok, když bodá, tak rovněž bodá."
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 29. črc 2011 20:58:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:20:17
Příspěvky: 420
Mýlil jsem se, vypasovaný kabátec byl v naší době také dostupný pro neurozené . Tím je myšleno např. měšťanstvo - viz zmíňky z Popravčí knihy pánů z Rožmberka.

,,V jedné vsi podlé pranéře vzali sukni, kabátek, a kuklu.

Vzali jednomu muži, klok, kabátec, sukni, a kuklu

Vzali jednomu muži opásánie, kord a XX grošóv, klok, kabátec a kuklu.

Ukradli jsme Janovi Plášť sukni černů a kabátec a to jsme prodali za 1 a půl kopy, a mě se dostalo VI grošóv.
A neopomenu ani na vyobrazení."

A celkově už běžně ve většině městech vládla vypasovaná móda. A každý (kromě mravokárců) dokonce i kněží do ní chtěli zapadnout. A šlechtu to pěkně sralo, protože se jim nelíbilo, že neurození byli oděni stejně nebo lépe než oni.

Jak si nazval svoje svrchní oděvy kabáty, tak tě musím opravit, že to nejsou kabáty, ale suknice. Možná svrchní tunika na slavnostním oděvu má specifický název ( kvůli rukávům), ale svůj základní původ suknice nezapře. Jako civilní oděv by možná stačil ten červený oděv a neuškodio by tam hodit nějaký ten vyšívaný vzor.

Psal jsi zde. Tašvici - vlastním dosti honosnou a doloženou. Rád bych viděl, zde její fotku i s dýkou, protože si ji moc nepamatuji.

Boty sem taky dej, podíváme se , jaký si chceš koupit.

Honosnější opasek je potřeba doplnit snad jako první . Třeba u toho Kvasničky.

Zkrátka měl bys alespoň dodržovat určité body v kostýmových podmínkách, mám na mysli tyto.

Vyšší společenské vrstvy se mají od nižší odlišovat bohatším oděvem, nebo u šlechty nošením rytířského pásu s ostruhami.
Celkově má být šlechtic na pohled rozeznatelný od své družiny.


Přílohy:
1 (45).JPG
1 (45).JPG [ 65.84 KiB | Zobrazeno 16129 krát ]
1 (46).JPG
1 (46).JPG [ 165.74 KiB | Zobrazeno 16129 krát ]
1 (56).JPG
1 (56).JPG [ 99.48 KiB | Zobrazeno 16129 krát ]
1 (21).JPG
1 (21).JPG [ 179.92 KiB | Zobrazeno 16129 krát ]

_________________
Lepší vládnout v pekle, než sloužit v nebi.
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 30. črc 2011 11:23:50 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
o vypasovaných oděvech už debata proběhla vedle na karlovcích http://dobakarlova.brodec.org/viewtopic.php?f=48&t=552

_________________
Aliqui est esse malum


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 01. srp 2011 15:34:30 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. zář 2010 14:58:16
Příspěvky: 140
Truksa píše:
Honosnější opasek je potřeba doplnit snad jako první . Třeba u toho Kvasničky.


Achjo, vždyť to celou dobu píšu, že MÁM honosný pásek!!!!!!!!


Přílohy:
pasek.JPG
pasek.JPG [ 30.1 KiB | Zobrazeno 16048 krát ]

_________________
Jsem jen prostý vladyka... Obrázek
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 02. srp 2011 16:35:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:20:17
Příspěvky: 420
Tento pásek je honosnej, tak na mou postavu a jiný neurozený sluhy. Pro tvou postavu je příliž chudej, nutně potřebuješ zdobnější.

_________________
Lepší vládnout v pekle, než sloužit v nebi.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 02. srp 2011 19:59:39 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. zář 2010 14:58:16
Příspěvky: 140
Truksa píše:
Tento pásek je honosnej, tak na mou postavu a jiný neurozený sluhy. Pro tvou postavu je příliž chudej, nutně potřebuješ zdobnější.


Tak tím myslím končí naše celá debata! Nemám co říct.

_________________
Jsem jen prostý vladyka... Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz