Přemyslova rota - Lapkové a zemští škůdci 1381-1424

Právě je pon 13. kvě 2024 7:55:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 03. úno 2012 22:31:10 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. črc 2011 16:27:45
Příspěvky: 84
Pěkné! Celkově to nevypadá zle.
Vezmu to odzadu- to nákončí s přeskou co máš v plánu je hodně honosný kus. To by jsi měl ještě uvážit.

Nožík- neviděl jsem jak vypadá celkově, ale podle mě to není nic proti ničemu. Nožíků se nosilo tolik všelijakých tvarů, že určit který ano a který ne moc nelze. Pokud si seženeš jiný tak tento třeba nabruš do ostra a měj ho jako břitvu nebo ono křesadlo, jak už tu padlo.

Tašvice, měšec- kluci má někdo nějakou typologii tašvic, váčků, měšců apod.? Stává se totiž, že nám lidé začínají nosit jeden druh tašvice a stává se nám to uniformou. Ten zelený měšec bych viděl spíše kožený(z praktického hlediska pro tvoji postavu), a ten velký bych možná nahradil plátěnou kabelou přes rameno.

Kápě. Ty nástřihy opět nejsou nic proti ničemu. Okraje se různě vykrajovaly, stříhaly.

Celkově to opravdu vypadá dobře.


Přemysle- k těm obnošeným věcem. Je to jak psal Pavel. Je škoda kazit novou věc tím, že ji uměle zapatinuješ. Ona ta patina přijde časem sama. I mě se líbí když už je někdo ,,jetej''.


Takže Pytlíku- pěkný to máš.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 04. úno 2012 12:01:24 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. zář 2010 16:35:48
Příspěvky: 281
zdar, nuž i zavešení nepouživam....čepeli na nože mam ted par nakovano, takže pak vyberu nejvhodnejší

měšec:normalne nosim cerveny, střiženy podle Mahyho(tímto se mu omlouvam za kopirovaní)
ten zeleny je Evči, ale na nějaky akci jsme si je vymenily a doma mam jen tento...


Jiřík: zdobit trosku vyšivkama chci, to proberem až se uvidíme...tašvice asi nebude přimo od toho vyrobce, ani nevím kdy budu mit peníze na novou....ted setřim na helmu a nyt. kuklu a ono šetřit z "ničeho" je blby....

díky všem!!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 04. úno 2012 22:15:08 
Ok,něco jsem k těm výšivkám dohledal a moc toho prozatím není. Ohledně tašvice mám pro tebe alternativu hodně podobnou,ale vlněnou. Tvarově se od sebe moc neliší,ale mám podložené,že v PS se využívala hojně.
Co se týče nákončí a přezky na opasek,tak dle katalogu co mám je opravdu velmi bohatě zdobená. Pro tebe by spíše připadala v potaz třeba tato http://www.mercatores.cz/civilni-odev-a ... konci.html nebo http://www.mercatores.cz/civilni-odev-a ... konci.html
Ještě takový dodatek. Celkem bych se vyvaroval vlněným (plstěným) kloboukům. Přeci jenom kápě a různé druhy čepic jsou nejrozšířenější.

To Přemysl: Ohledně kapucí víme,že okraje bývají zpravidla rovně střižené. Ovšem celkem dosti často je vidět různá zvlnění či třepení. Vykrojování,prostříhávaní a různá zdobení (výšivky,perličky,bezanty) jsou sice možná,ale spíše pro měšťanstvo a šlechtu. Nemůžeme sice tvrdit,že to nemohl mít kdejaký švihák,ale to bychom se dostávali už na okraj pole působnosti kde si to každý může vyložit po svém. Lepší je se držet zlaté střední cesty a nevybočovat. To samé bychom mohli říci o barvách. Je prostě např. modrá a modrá. Na první pohled je poznat kde je použit kamenec,chrpa,lazurit.


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: ned 05. úno 2012 0:02:50 
Ono je to dáno tím ,že v dané době není uváděno kloboučníků tolik. Přece jen řemesla se v té době již dost specifikovala,ale klientela byla spíše ve velkých (např.královských ) městech (Jihlava 2,Znojmo2). Je třeba si především vysvětlit co ještě spadá do kategorie klobouk a co čepec. Pokud budeme brát v potaz třeba hrubou plsťenou hůčku (nevýrazné barvy),pak jej můžeme považovat asi za práci kloboučníka. Obrázek z jihlavské knihy oznamuje početní poměr pokrývek hlavy. Z 11 postav má 8 čepice,2 kloubouk a 1 kuklu.
V pražských inventářích postřehneš,že klobouk má kupec z ciziny i usedlý. Taktéž české panstvo se rádo chlubívalo všelijakými klobouky toliko různými tvary,že jich nelze vypsati. Jsou potahovány látkou,obšívané lemy mají,zdobené stuhou či peřím. Přesto stav selský a městský se drží více kukel a čepic mnohých tvarů. Ty jsou zdobené často beranem (viz. Jan Žižka ;) ). Dobrá je třeba právnická kniha jihlavská z roku 1430


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: ned 05. úno 2012 0:09:29 
A teď koukám,že Mahyho příspěvek zmizel nebo jsem měl vidění. Když tak se Mahy stav s flashkou a stáhnu ti pár knížek k tomu,kde jsou různé odkazy na další publikace. Já čerpám hodně z Jihlavy. Za ty roky mám s nimi dobrou spolupráci a na to,že jsem Třebíčák mě neposílaj do prd... . Studovat nebo oskenovat si to mohu bohužel pouze na místě.


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: ned 13. kvě 2012 16:34:28 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. zář 2010 16:35:48
Příspěvky: 281
nova hračka....

...ale nechal jsem ho v dílně, tak nemám parametry...
Ještě mu musím někdy spáchat pochvu, a může se mnou na Jihlavu :-D

P.s foceno mobilem


Přílohy:
Poznámka: Tyto byly inspiraci, datace myslím 1400+
IMG_0202.jpg
IMG_0202.jpg [ 62.08 KiB | Zobrazeno 13941 krát ]
tesak.JPG
tesak.JPG [ 100.85 KiB | Zobrazeno 13941 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 14. kvě 2012 18:56:11 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:07:46
Příspěvky: 557
Pěkný tesák, tedy spíše pěkný dlouhý nůž. ;)
Chtělo by to ještě dopsat ty parametry.
A jak je vidět na této fotce, tak bych trochu "začistil" přechod rukojeť - čepel, aby tam nebyl taková hrana.

Kde jsi sehnal ty fotky originálů?

_________________
Úsloví starých mistrů:
"Pravý šermíř nekryje - když soupeř seká, tak rovněž seká, když dělá krok, tak také dělá krok, když bodá, tak rovněž bodá."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 14. kvě 2012 19:56:30 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. zář 2010 16:35:48
Příspěvky: 281
Délka +-55 cm - takže spíš opravdu dlouhý nuž, v nejširším místě myslím 40 nebo 45 mm
nýtovany železnýma nýtama průměru 4 mm se zapuštěnou hlavou.
Střenka: nevím... co jsem doma našel

Originály měl někdo na rajceti...

Pavel: hranu myslíš na rukojeti?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 14. kvě 2012 21:29:50 
Nůž je pěkný a podle délky bezproblému zdvihne metrákovýho chlapa. Udělej ještě jeden kratší a ostrý. Rukověť bych taky upravil. A ještě jsem si vzpomněl,že mám někde fotku originálu podobnýho nože a ten má takový trn na krytí ruky (zkusím dohledat).


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: pon 14. kvě 2012 21:50:50 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. zář 2010 16:35:48
Příspěvky: 281
Jiřík píše:
Nůž je pěkný a podle délky bezproblému zdvihne metrákovýho chlapa. Udělej ještě jeden kratší a ostrý. Rukověť bych taky upravil. A ještě jsem si vzpomněl,že mám někde fotku originálu podobnýho nože a ten má takový trn na krytí ruky (zkusím dohledat).


Kratší a ostrý: musím se podívat zda mám z čeho dělat...
trn: taky jsem nad nim přemýšlel, vlastně ještě přemyslím...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 18. kvě 2012 17:38:25 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: ned 15. kvě 2011 8:08:10
Příspěvky: 18
mahy píše:
Klobouk je v cajku, jsou známy i dochované originální kusy s rovnou krempou.
Obrázek

Obrázek
Obrázek


:!: :!:
:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Souhlasím,aš na malý detajl.
JEN BYCH DODAL.ROVNÁ KREMPA? ALE NIKDE TU NENÍ KLOBOUK S KOPULÝ A ROVNOU KREMPOU JAKO MÁ PRÁVĚ PAN PYTLÝK
Nic ve,zlém
pane Pytlíku.

_________________
Není vítězů,jsou jen poražení.


Ochranuj nás a naše budoucí.




Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 18. kvě 2012 17:59:37 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. črc 2011 16:27:45
Příspěvky: 84
Jestli to Batěku nebude tím, že zbroje, zbraně atd. se tehdy nevyráběly na lince- nebyla to masová produkce stejných věcí.
Klobouky s rovnou krempou co jsem postl jsou jako vodítko, že i varianta rovné krempy je možná.

To je totiž ten problém- pokud se budeme držet jak lejno košile jenom věcí co jsou v originále zachovány, pak nám tu nastává nepěkný jev- lítá nám tu spousta lidí ve stejných zbrojích atd. Je to úsměvné. Začínáme si být podobní jako Igráčci(modří znají Igráčky).

Proto je potřeba si nastudovat všemožné druhy zbrojí, zde přileb, a rozumně si říci:
Ano takovýto klobouk inspirovaný ,,podobným'' z dané doby si udělám. Nebudu dělat úplně stejný protože už v něm lítá kde kdo, ale nechám se jím inspirovat.

Ovšem je třeba dávat pozor aby člověk nevybastlil opravdovou splácaninu- chce to s rozumem a přemýšlet než se do něčeho pustím.

Dovolím si tu nadhodit dva lidi z projektu Doba Karlova- Jan Zádubský a Bilajz. Oba mají klobouky bouchané z jednoho kusu a jsou inspirované jinými klobouky za dané doby- V originále je také asi neseženeš- ne přesně takové.

Proto jsem postl co jsem postl. Je to vodítko.



A tatínek ti vyhlásí válku :D :D :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 18. kvě 2012 18:54:09 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: ned 15. kvě 2011 8:08:10
Příspěvky: 18
To je vše moc heské,s tim bych skoro mohl souhlasit.Ale,z cela,za pravdu,ti nedám.Jak,už naznačil Truksa v jiném tématu.Napíši,to do slova,za sebe.Zamrznout,ve vývoji,to se komukoli muže stát,muže stát třeba i z osobních duvodu.Ale popouštět uzdu vlastní fantazii?
Na to,bych byl já osobně opatrný.Už jsem spousty věci musel tolikrát předělávat,a ještě budu.Nemám rád špatně odvedenou práci,ke které se musím neustale vracet.Hold na to upozornuji mladší učasníky fora a špatně to chápou.Nemám výchovnej přístup,jsem Rozpytatel.A odedneška ty mladý nechám at se v tom pachtěj samy. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted:

_________________
Není vítězů,jsou jen poražení.


Ochranuj nás a naše budoucí.




Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 18. kvě 2012 21:57:05 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. zář 2010 14:16:55
Příspěvky: 232
Bydliště: Doma
mahy píše:
Proto je potřeba si nastudovat všemožné druhy zbrojí, zde přileb, a rozumně si říci:
Ano takovýto klobouk inspirovaný ,,podobným'' z dané doby si udělám. Nebudu dělat úplně stejný protože už v něm lítá kde kdo, ale nechám se jím inspirovat.

Ovšem je třeba dávat pozor aby člověk nevybastlil opravdovou splácaninu- chce to s rozumem a přemýšlet než se do něčeho pustím.


I já bych byl dost opatrný co se týče té inspirace...dělat jiný jen proto že úplně stejný má někdo jiný...tak bych to neviděl. Neboj chápu co jsi chtěl říct,na druhou stranu, věřím že těch typů nebylo zas tak přehnaně hodně.Asi se mohl objevit nějaký "prototyp",ale proč by to někdo dělal,když tu byly osvědčené kusy.Já osobně bych volil něco,co je ověřené,protože jak si zmínil,linie mezi tím co "mohlo být" a splácaninou je hodně a hodně tenká!!! Jak chceš rozeznat právě tu hranici? Navíc mi připadá že to je jak zaklínadlo:"Nemám to doložený,ale mohlo to bejt,ne?"

I můj tatínek vám vyhlásí válku :D :lol: :D

_________________
Nejhorší bitva ?.......s blbostí.....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 18. kvě 2012 22:25:30 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. zář 2010 16:35:48
Příspěvky: 281
Nevím o co Vám jde, hned ze začátku jsem psal že mam sešikmenou krempu, málo ale mam....
Mimo to, klobouk pořizuji jinej... když už jsme u toho, kdo má klobouk úplně podle originálu?

A propo, jen tak do davu: kde vaznou další vlákna krasy ...?

P.s můj tatínek se na nás muže vybodnou..... radši bude do noci v práci, tak kdyby tu válku vedl..? :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 19. kvě 2012 12:11:56 
Železný klobouk se v průběhu času moc neměnil. Mohl mít kónický zvon do špice, se středovou hranou nebo zvon oblý. Pouze nemnohé dochované kusy je možné nějak přesněji datovat a pro jistotu bývají zpravidla kladeny do 2. pol. 15. stol. Ale když se podíváme na obrazy z 1. pol. 15. stol. zjistíme, že se používaly klobouky zcela stejné jako ty originály s o něco mladší datací.
http://www.castlerockmuseum.com/exhibit ... ages/1.jpg
http://www.hermann-historica.de/auktion ... at47_2.txt

A Pytlík má pravdu bo se toho dotazu na klobouk dožadoval kdysi ;) . S poznatky je zasen o kus dál.


Nahoru
  
 
PříspěvekNapsal: sob 19. kvě 2012 14:32:53 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
Každopádně bych se určitě vyhnul konstrukci zvonu z několika kusů. Na výrobu jistě jednodušší, ale pro tuhle dobu už hůře použitelné.

_________________
Aliqui est esse malum


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 19. kvě 2012 14:38:37 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. zář 2010 16:35:48
Příspěvky: 281
Bohuš: teď jsem te asi nepochopil, myslíš klobouky s nanýtovaným hřebenem ne? jako je tento?


Přílohy:
AB0388.jpg
AB0388.jpg [ 48.83 KiB | Zobrazeno 13851 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 20. kvě 2012 12:15:34 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
Pytlík: Jasný. Vícesegmentové zvony s žebry. Ideální konstrukce klobouku je ta, co má Kocour. Zvon svařovaný tak, že vypadá jako z "jednoho" kusu. (teď doufám Kocoure, že to opravdu nemáš bouchaný z jednoho ingotu železa :-) )

_________________
Aliqui est esse malum


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 20. kvě 2012 13:33:12 
Offline
Člen seskupení

Registrován: pon 27. zář 2010 20:09:41
Příspěvky: 82
Bohuš: Myslím, že "ideální" je udělat si klobouk z jednoho kusu, přesně podle nálezu = nikdo ti nemůže vytknout vůbec nic.
To, že je to ze 2 kusů se svárem jednodušší nepopírám, ale pořád je to jen náhražka.

_________________
"Kdybych válčil v Itálii, vzal bych si za kořist pouze víno" (Václav IV.)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz