Přemyslova rota - Lapkové a zemští škůdci 1381-1424

Právě je pon 13. kvě 2024 15:17:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: čtv 03. lis 2011 0:29:08 
Offline
Host

Registrován: ned 29. kvě 2011 12:53:40
Příspěvky: 4
Zdravím vespolek.
Tak taky půjdu s kůží na trh.
Jsem ne-až-tak-bohatý žoldnéř zažívající své slavné chvíle okolo roku 1400 na severní Moravě převážně ve službách Petra z Petřvaldu (vlastní asi 3 vesnice). Poněvadž jsem líný pracovat, vydělávám si na živobytí výhradně bojem. Doba mi přeje, bratrovražedná válka o markrabství je v plném proudu a tak není problém nalézt uplatnění u některého z mnoha lapkovských šlechticů. Jelikož jsem zvyklý většinu času trávit na vojenském tažení nebo čekaje ukryt v lese na neopatrného bohatého pocestného, většinu svého žoldu nebo kořisti investuju do bojového vybavení, na reprezentativní vzhled si nepotrpím, život je mi přece jen milejší než móda.

Můj civil se skládá z bruch (len; ručně šito), nohavic (vlna-flauš; ručně šito), košile (len; šito na stroji), doubletu (vlna-flauš podšitá lnem; ručně šito; u doubletu si nejsem jistý jeho vhodností) tuniky (vlna-sukno; šito na stroji, lemy ručně), kápě (vlna podšitá vlnou – do chladu; šito na stroji), mimina (len; ručně šito), čepky (vlna podšitá vlnou, lem ovca – opět do chladu <není nafocená>; ručně šito), surcotu (vlna-flauš – primárně ho nosím přes zbroj, časem bude snad nový a zateplený; šito na stroji), nízkých botek, tašvice, nože, somradla a podobných blbinek.

Bojové kvádro tvoří prošívka (momentálně vaťák, stydím se; do jara snad vyměním za něco pořádného), kroužkovka po lokty (prozatím zavíraná - časem vyměním, ale momentálně jsou na řadě jiné důležitější věci), surcot, myšky, kožené nátepníky (budu ještě muset vyměnit moderní přezky), přesýpačky. Hlavu chrání prošívaná čapka (bude upgradovaná, aby chránila i ramena), kroužková kukla (taky zavíraná) a klobouk. Mou primární zbraní je kopí (ratiště jasan 2,5m), pobočka jednoduchý tesák se záštitným trnem.

Tak se do mě pusťte. Budu vděčný za každou konstruktivní poznámku.


Přílohy:
SAM_1192.JPG
SAM_1192.JPG [ 41.78 KiB | Zobrazeno 17406 krát ]
SAM_1190.JPG
SAM_1190.JPG [ 44.52 KiB | Zobrazeno 17406 krát ]
SAM_1186.JPG
SAM_1186.JPG [ 44.31 KiB | Zobrazeno 17406 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: čtv 03. lis 2011 0:30:08 
Offline
Host

Registrován: ned 29. kvě 2011 12:53:40
Příspěvky: 4
Zbroj.


Přílohy:
SAM_1196.JPG
SAM_1196.JPG [ 41.79 KiB | Zobrazeno 17405 krát ]
SAM_1195.JPG
SAM_1195.JPG [ 42.75 KiB | Zobrazeno 17405 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: čtv 03. lis 2011 16:28:17 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:07:46
Příspěvky: 557
Zdravím tě a vítej,
co se mě týká, tak si myslím, že tvůj kostým je na slušné úrovni.

Tu prošívku by to chtělo. Já vím, že když jsi v kostýmu tak to není vidět, ale při oblékání do bojového a tak to vidět je.
Nátepníky jen z kůže (bez kovu) jsem nikde neviděl, ale o nátepnících nic moc nevím, na to tu jsou znalejší, tak tuto větu neber nijak vážně.
Ten doublet na naši dobu není. Byly vypasované kabátce, to ano, ale obávám se, že nebyly takhle krátké a neměli límec.


Přílohy:
PTDC0021.JPG
PTDC0021.JPG [ 90.37 KiB | Zobrazeno 17392 krát ]

_________________
Úsloví starých mistrů:
"Pravý šermíř nekryje - když soupeř seká, tak rovněž seká, když dělá krok, tak také dělá krok, když bodá, tak rovněž bodá."
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: čtv 03. lis 2011 18:35:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:20:17
Příspěvky: 420
Vítej,
oděv na pohled nevypadá špatně, ale zajímalo by mě doložení tvé tašvice. Zatím jsem na vyobrazení apod. takovou neviděl.
U doubletu bych délku spodního okraje prodloužil alespoň do půli stehen a límec doporučuji odstranit.

Zbroj, taky nevypadá špatně. Avšak ten nátepník mi na naší dobu nepříjde vhodný.
Doporučuji si o této variaci ochrany přečíst zde: viewtopic.php?f=26&t=66&start=20

_________________
Lepší vládnout v pekle, než sloužit v nebi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: pát 04. lis 2011 10:38:07 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
Vítej.
Nevypadá to špatně, ale určitě bych ty nátepníky pobil/podbil plechem, budou vypadat mnohem lépe o funkčnosti a ochraně nemluvě. Ještě bych zapřemýšlel nad kvalitním nákrčníkem kryjícím i ramena, přecijen většina ran půjde na hlavu a klíční kosti, tak ať to pak nebolí.
Co se týče civilu, tak dobrý, ale ten dublet bych fakt vypustil a volil raději delší vlněnou tuniku.
Jinak pěkné ;)

_________________
Aliqui est esse malum


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: pát 04. lis 2011 23:18:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:20:17
Příspěvky: 420
S těma nátepníkama, jak jsem už uvedl v jiným tématu bych byl hodně opatrný. Dostatek důkazů k nim ještě nemáme, tak bych je vypustil.

_________________
Lepší vládnout v pekle, než sloužit v nebi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: sob 05. lis 2011 12:04:31 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. črc 2011 16:27:45
Příspěvky: 84
A jsou alespoň nějaké důkazy? Jestli ano, pak by to šlo možná použít. Pro méně majetného bijce mi to přijde dostupná ochrana a funkční.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: úte 08. lis 2011 20:53:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:20:17
Příspěvky: 420
O dostupnosti nátepníků z hlediska historického jsme už diskutovali zde:
viewtopic.php?f=26&t=66&start=20

_________________
Lepší vládnout v pekle, než sloužit v nebi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: úte 08. lis 2011 21:12:21 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. črc 2011 16:27:45
Příspěvky: 84
Tak tam zrovna se nic moc nevyřešilo. A vzhledem k tomu, že toto by mělo být, cituji:,,Období vlády Václava IV.- Seskupení družin zabývajících se přelomem 14. a 15. století'' tak nevím. Václav IV. se narodil 26. února 1361 a zemřel 16. srpna 1419.

Koncem 14. století se tato zbroj(kůže podbíjená kovem) používala hodně. Nevěřím, že ještě roku 1419 se to nenosilo. Taktéž už by panstvo mělo začít nosit kyrysy s přídavným lamelovým šorcem- koncem éry Václava se už tyto zbroje vyskytovaly.

Edit: nicméně když jsem si projel bibli Václava IV tak tam není ani jeden zbrojný s ničím co by jen připomínalo podbíjenou kůži, naopak většina je v komplet plátovém. Takže babo raď! :?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: stř 09. lis 2011 8:43:56 
Offline
Host

Registrován: ned 29. kvě 2011 12:53:40
Příspěvky: 4
Prošívku, jak jsem psal, plánuju co nejdříve (=až našetřím) pořídit. Do jara, doufám, bude. Momentálně jsem začal pracovat na nové kukle pod přilbu kryjící i ramena.

O doubletu jsem měl pochybnosti, které se bohužel potvrdily, takže ho nebudu používat.

Co se týče tašvice, docela mě zarazilo, že by neměla odpovídat vyobrazením. Snažil jsem se, aby odpovídala vyobrazením v bibli Václava IV. (takovým těm trochu „oválnějším“), ale teď vidím, že jsem poněkud zkonil střih. Myslíte, že s takovou tašvicí bude problém?

Nátepníky. Zapomněl jsem připsat, že mám připravené plechové lamely na přinýtování, tzn. to, oč se tu vedou spory. Přiznávám, že to taky nemám doložené. Vycházel jsem z toho, že nechci být celý v železe a volil jsem variantu, která mi přišla dostupná a reálná (jak píše Mahy). Jsem si vědom toho, že hrajeme na to, co se dá dokázat, na druhou stranu se mi nechce jen tak těch nátepníků vzdávat. Uvidíme, jestli se to někam pohne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: stř 09. lis 2011 15:41:02 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: stř 29. zář 2010 12:21:42
Příspěvky: 446
Já sem ty podbíjený věci chtěl taky, a nebyli my dovoleny protože sem je nedokázal (byl sem línej hledat) doložit.
Tak nebuď línej jako já, najdi doklady že to v tý době bylo, a můžeš je mít.
Jinak pokud tu někdo podá důkazy že se podbíjený chrániče nohou či rukou v naší době opravdu vyskytovali ,a ne jen vyjmečně, tak na tom zaparazituju a pořídim si je taky. :D

_________________
Mou zbrojí je pohrdání, mým štítem je odpor, mou zbraní je nenávist. Ve jménu Císaře, pobijme je všechny!!!
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: stř 09. lis 2011 18:05:27 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
rok 1370 - použito velmi majetnými šlechtici
Obrázek

cca 1380 - stále vyobrazeno na majetnějším člověku
Obrázek

Nevěřím, že v roce 1381(kdy začíná náš projekt) řekli, že tohle je zastaralá zbroj a už ji nebudeme nikdo nikdy používat.

_________________
Aliqui est esse malum


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: stř 09. lis 2011 18:16:40 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
Bible Václava IV., týpek uprostřed nahoře má celkem zajímavě řešené nadloktí. Klidně může jít i o lamely na kůži. Nebo je to něco jiného?


Přílohy:
PTDC0047.JPG
PTDC0047.JPG [ 240.58 KiB | Zobrazeno 17212 krát ]

_________________
Aliqui est esse malum
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: stř 09. lis 2011 18:33:39 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
Opět Bible Václava IV.


Přílohy:
Poznámka: Tady už není pochyb o podbíjené ochraně jak nohou, tak paží
PTDC0035.JPG
PTDC0035.JPG [ 290.14 KiB | Zobrazeno 17207 krát ]
Poznámka: dolní polovina obrázku, dva jezdci naproti sobě v popředí mají podbíjenou ochranu stehen
PTDC0043.JPG
PTDC0043.JPG [ 227.12 KiB | Zobrazeno 17207 krát ]
Poznámka: Borec nahoře vpravo a dole vlevo mají na steheních plátech cosi, co vypadá jako nýty. Taky může jít o nýtované lamely na koženém podkladu.
PTDC0036.JPG
PTDC0036.JPG [ 315.47 KiB | Zobrazeno 17210 krát ]

_________________
Aliqui est esse malum
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: ned 13. lis 2011 16:22:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:20:17
Příspěvky: 420
Kdybych si něco hledal ke zbrojím např.podbíjenou kůžy neodvážil bych se
jasně tvrdit, že svrchu uvedené iluminace jsou jednoznačný důkaz o jejich používání.
Kdyby ty nýty byly nakresleny na hnědém (koženém) podkladu tak už to je bez pochyb ,ale tvrdit, že pod těmito plátovýma nohama a rukama je kůže mi příde příliž pošetilé.

Citace: Nevěřím, že v roce 1381(kdy začíná náš projekt) řekli, že tohle je zastaralá zbroj a už ji nebudeme nikdo nikdy používat.

O používání této ochrany víceméně nepochybuji, ale používat něco bez jasných důkazů je pod mojí ůroveň a doufám že i pod uroveň tohoto projektu.

_________________
Lepší vládnout v pekle, než sloužit v nebi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: ned 13. lis 2011 18:52:31 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. črc 2011 16:27:45
Příspěvky: 84
Ovšem jednoznačně to odmítnout a prohlásit striktně NE! je také hloupost. O tom snad tento projekt také není.

Bacha na to- tvoříte tu postavy, udáváte jakési normy, ale 100% podloženo vlastně není nic. Tak bych byl se soudy opatrnější. Pokud to vezmu logicky-nosilo se to dříve a to hojně, je tu předpoklad, že se to nosilo i potom souběžně s novějšími zbrojemi. Ale je potřeba také určitá vyváženost. Aby v projektu neběhalo veliké procento zastaralých zbrojí a jedna dvě nové. To také asi ne.

Viděl bych to asi takhle- Koli dej si práci, pohledej obrázky, náhrobky(ovšem tam je to trochu mimo protože tam je většinou rytíř a v tom nejlepším co měl, neurozeného na náhrobku nenajdeš) atd. Pak sám uvidíš co ano a co ne.
Jinak souhlas s Truksasem-pokud to co dohledáš nebude zase až tak přesvědčivé(jeden dva diskutabilní obrázky nejsou dobrý argument)tak to raději neber, že se to nosilo. Nálezy ti nepomohou protože z těch kožených věcí se patrně nic nenašlo.

Já bohužel mám také podbíjená stehna(protože se mi to také kurevsky líbí :D )- bohužel ale také uvažuji o výměně za plát.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: ned 13. lis 2011 19:12:42 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. zář 2010 12:33:09
Příspěvky: 621
K nátepníkům pro naše období, vím že mezi šermíři jsou dost oblíbené různé pro nás zastaralé ale i nesmyslné variace. Já si už taky nechci pořizovat věci u kterých si nejsem jistý. A tak souhlasím s Truksou a něco chápu i na tom Mahyho názoru o "procentech vyváženosti zastaralých zbrojí".

Je jasné že jsou tu i lidé s jiným názorem a to skoro u všeho. Snad brzo najdeme řešení. Pracuju na tom.

_________________
Jsem Přemysl


Naposledy upravil Přemysl dne ned 13. lis 2011 19:50:33, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: ned 13. lis 2011 19:35:17 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 07. črc 2011 16:27:45
Příspěvky: 84
chtělo by to pár vzorových příkladů aby se vědělo jak zhruba mohl vypadat rytíř, zbrojný, drn atd. Něco jako na Mustruňku na Zbořeňák.
Ale je potřeba připomenout, aby to lidé tupě nekopírovali, že je to pouze na inspiraci. Aby tu neběhalo deset stejných panáčků :D
http://www.bitvaobrod.cz/Mustrunk%202010_v.7.pdf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: ned 13. lis 2011 20:24:54 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. zář 2010 12:33:09
Příspěvky: 621
Myslím že to by úplně nefungovalo a práce stím by vyšla na zmar. Ani na Zbořeňáku to moc nezabralo. Jen se tam ještě více tlačilo na lidi, který už se o něco snažej, ale přitom si tam v pohodě běhali tací "šermíři", že jsem valil voči. Proto postrádám smysl tamějšího mustruňku a čekal jsem to jiný. Prostě to zkazil dvojí metr. Tvrdost na snaživce a nic moc přístup k těm ostatním.

Lidi co chtějí nějak pravidla obcházet to prostě budou dělat. Když se to těm málo snaživým umožní, tak se pravidla z neváží a stává se to téměř všude tradicí.

To sem ale přímo nepatří, takže omluva.

_________________
Jsem Přemysl


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Koli - žoldnéř
PříspěvekNapsal: ned 13. lis 2011 20:42:07 
Offline
Host
Uživatelský avatar

Registrován: pát 13. kvě 2011 16:09:04
Příspěvky: 73
Truksas píše:
Kdybych si něco hledal ke zbrojím např.podbíjenou kůžy neodvážil bych se
jasně tvrdit, že svrchu uvedené iluminace jsou jednoznačný důkaz o jejich používání.
Kdyby ty nýty byly nakresleny na hnědém (koženém) podkladu tak už to je bez pochyb ,ale tvrdit, že pod těmito plátovýma nohama a rukama je kůže mi příde příliž pošetilé.


No počkej a co by to podle tebe mělo být, než podbíjená zbroj? Jde o to, že to klidně mže být lamela nanýtovaná na kůži. Vycházím z toho, že:
a) typ těchto zbrojí existoval před naší dobou;
b) musel jasně přetrvat i do naší doby;
c) stylizace různých zbrojí na iluminacích je mnohdy hodně podivná(viz stylizace kroužkového pletiva v různých pramenech);
d) jakou jinou zbroj by to mělo stylizovat(plech na plechu to asi nebude a jen tak ozdobný nýtky taky ne)

Já teď trošku nechápu ten "fašizmus". Je takřka jasné, že to být může, ale pokud nenajdeme rozkreslenou zbroj z období 1381 - 1424 s tím, že je tam od autora velkým písmem napsáno TOTO JE PODBÍJENÁ ZBROJ, tak to používat nebudeme?

_________________
Aliqui est esse malum


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz