Přemyslova rota - Lapkové a zemští škůdci 1381-1424

Právě je pát 03. kvě 2024 23:20:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dřevcová zbraň spolu se štítem
PříspěvekNapsal: úte 24. kvě 2016 19:20:56 
Offline

Registrován: pon 08. pro 2014 16:28:47
Příspěvky: 7
Ahoj všem,

nedávno jsem brouzdal Biblí krále Václava IV a našel jsem jednu docela zajímavou věc (viz obrázek).......použití dřevcové zbraně spolu se štítem, kterým je provlečená paže a štít je zavěšený na rameni.......běžně se to nevidí, ale použití mi přijde vcelku účelné a bylo by to zajímavé otestovat třeba ve formaci.......kdyby náhodou někdo našel nějakou další iluminaci z našeho období, kde by tohle bylo zobrazeno....perte to sem.......já našel zatím pouze tenhle příklad + ještě přikládám nějaké fotky skupiny co rekonstruuje Burgundskou jednotku sice pozdějšího data (cca 1440) a vzdálenějšího místopisu než jsme my, ale i tak je to zajímavé vidět v praxi ;)

Jaký na to máte názor? Použitelné v našich podmínkách a naší době?

PS: doufám že se všechny přílohy atd. zobrazí správně.....fórum jsem snad ke své hanbě nikdy nepoužíval :roll:


Přílohy:
3.jpg
3.jpg [ 124.16 KiB | Zobrazeno 1632 krát ]
2.jpg
2.jpg [ 113.26 KiB | Zobrazeno 1632 krát ]
štít na rameni.jpg
štít na rameni.jpg [ 250.38 KiB | Zobrazeno 1632 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dřevcová zbraň spolu se štítem
PříspěvekNapsal: úte 24. kvě 2016 22:25:16 
Offline
Člen seskupení
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. zář 2010 14:07:46
Příspěvky: 557
Jak je to z hlediska historického výskytu to nevím. Z hlediska použitelnosti si ale myslím, že nevýhody převažují na výhodami.

Přidaný štít určitě zvyšuje ochranu těla, ale určitě ne tolik jako při klasickém držení. Při upevnění někam na předloktí a nadloktí není tak dobrá manipulovatelnost se štítem a pro aktivní krytí je menší dosah. Při boji s dřevcovou zbraní ho stejně nelze moc využít aktivně, protože zbraň musíš držet oběma rukama, aby jsi ji měl pod kontrolou. Také přidává výraznou váhu na přední ruku, která drží zbraň a pokud si z nějakého důvodu prohodíš ruce (např. je to výhodnější pro boj, apod.), tak ten štít přestává mít smysl úplně.

Moc si neumím představit skutečně pevné uchycení na paži, aby se štít nepohnul. Protože když bude na volno, tak se bude přetáčet a jinak překážet a myslím, že výrazně ovlivňovat nositele. Ze stejného důvodu musí být i malý a tudíž ani neposkytuje pořádnou ochranu před střelbou, kterou je voják s dřevcovkou ohrožen nejvíc.

_________________
Úsloví starých mistrů:
"Pravý šermíř nekryje - když soupeř seká, tak rovněž seká, když dělá krok, tak také dělá krok, když bodá, tak rovněž bodá."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dřevcová zbraň spolu se štítem
PříspěvekNapsal: stř 25. kvě 2016 7:39:44 
Offline

Registrován: pon 08. pro 2014 16:28:47
Příspěvky: 7
Logické námitky.......přemýšlel jsem obdobným způsobem. To co se nabízí asi nejvíc, je pevnost uchycení štítu na zápěstí a rameni......v tomhle ohledu se přiznám fakt nevim.......jak řikáš ty, pokud bude štít upevněný na dvou bodech......bude se protáčet a výsledek bude takový, že ti rána sklouzne a dostaneš.........otázka je, pokud si všimneš u těch Burgunďanů stojí trochu vytočení, tzn. sklouznutá rána do trupu by mohla jít mimo.......další možnost je štít upevnit na třetím bodě? zápěstí?.....nevim těžko říct........nějakým způsobem to ale fungovat musí, tímto způsobem historicky bojovalo hned několik národů v různých časových obdobích...Makedonci ve falangách úspěšně nějakých pět set let(viz obrázek), později potom Ostrogótští pikenýři v pátém století, shora uvedený příklad burgundské pěchoty.....takže nějaký funkční způsob podle mě snad být musí......

Další otázka je proč vůbec bych měl potřebu krýt se, jako kopiník, štítem, který je menší a ještě navíc připevněný na rameni a lokti tak že s ním moc nemůžu hýbat.......mě se zdá jako nejlogičtější důvod právě ten který ty si zavrhl.....tzn. alespoň nějaká ochrana před střelnými zbraněmi, eventuálně něpřátelskými dřevcovkami které půjdou po trupu. Další věc kterou je třeba zvážit, je použití s kopím, se kterým se tehdy pouze bodalo......dnes se s kopím v rámci bezpečnosti různě seká a mlátí, bodá jen výjimčeně do bezpečných zásahových zón atd......

Čili abych to shrnul, při bodném pohybu, bude podle mě štít vadit jen minimálně, zato bude poskytovat alespoň minimální ochranu proti střelám a ranám na trup a rameno...a to si myslim že by mohlo být důvodem pro historické použití tohoto úchopu štítu spolu s kopím.......otázka je použitelnost v našich bitvách, kde to přece jenom chodí trošku jinak než tomu bylo s ostrými zbraněmi, kdy se chtěli navzájem zabít.........


Přílohy:
6b6fa614_b_0_phalangite.jpg
6b6fa614_b_0_phalangite.jpg [ 8.44 KiB | Zobrazeno 1611 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz